Czym jest format AC3?
Komentarz

Czym jest format AC3?

Ostatnia aktualizacja 28-10-2015 przez

AC3 – Definicja

Format AC3, czyli Audio Coding 3 (ang. Kodowanie Audio 3), to rozszerzenie pliku ścieżek audio dźwięku przestrzennego. Powstał on w 1987 roku za sprawą firmy Dolby Laboratories i wykorzystywany był głównie w nagraniach DVD, odtwarzacz Blu-ray, oprogramowaniu HDTV i systemach kina domowego. Format AC3 zawiera do 6 odrębnych kanałów dźwięku. Najczęściej wykorzystywane 5 kanałów przeznaczone jest dla systemów głośników o normalnym zakresie (20 do 20 000 Hz), podczas gdy 6 kanał przeznaczony jest dla dźwięków o niskiej częstotliwości (20 do 120 Hz), tzw. efektu subwoofera. W ujęciu szczegółowym, dzielą się one na: lewy przedni, prawy przedni, środkowy, lewy tylny, prawy tylny i 1 ultra-niskiej częstotliwości ścieżka, znana jako kanał 5.1. Jest to standardowy układ audio wykorzystywany najczęściej w kinach i zaawansowanych zestawach kina domowego.

Rozszerzenie Pliku: AC3

Kategoria: Plik Audio

Rozpowszechnienie: Popularny wśród entuzjastów kina domowego

Twórca: Dolby Laboratories

Informacje o formacie AC3

  • Format AC3 działa w częstotliwości poniżej 20 do 20 000 Hz, co odpowiada zakresowi słyszalności ludzkiego ucha. Oznacza to, że format AC3 może zapewnić unikalne, szczegółowe i zróżnicowane wrażenia słuchowe dla użytkowników.
  • Większość programów HDTV powstających obecnie wykorzystuje AC3 jako standardowy format audio. W połączeniu z telewizyjnym sygnałem cyfrowym HD, technologia ta czyni wrażenia wizualno-dźwiękowe naprawdę wyjątkowymi i zapierającymi dech w piersiach.
  • Początkową postacią format AC3 był format Dolby Pro Logic 4.0, który stanowił niegdyś normę jakości dla firmy Dolby. Standard ten wykorzystywany był często wykorzystywany w kasetach VHS wydawanych w latach 80-tych.
  • Częstotliwość bitrate nagrań audio AC3 na DVD wynosi do 640 kbps, przy częstotliwości próbkowania do 48 kHz.

Zalety: Format AC3 jest powszechnie przyjmowany jako standard przemysłowy dla mediów DVD i DTV. Należy pamiętać, że ścieżki dźwiękowe w niemal wszystkich filmach zapisywane są w formacie AAC. Z kolei format AC3 cechuje się niewielkim rozmiarem pliku, zaś jakość efektów dźwiękowych zachowana jest na poziomie oryginalnego nagrania DVD. AC3 podlega kompresji do formatów wideo z dźwiękiem, takich jak AVI lub MPEG, które osiągają standard 5.1 Dolby Surround w trakcie ich odtwarzania.

Wady: Format AC3 jest głównie rozpowszechniony w branży DVD i rzadko spotyka się go w innych zastosowaniach. Mimo iż AC3 wspiera obsługę kanałów 7.1 na DVD, to w przypadku płyt CD format ten ograniczony jest do układu kanałów 5.1 z ograniczeniem do 448 kbps.

AC3 VS. AAC

Format AAC, czyli Advanced Audio Coding (ang. Zaawansowane Kodowanie Audio), różni się znacząco od AC3. AAC jest stratnym cyfrowym formatem audio promowanym jako następca formatu MP3 z uwagi na wyższą jakość dźwięku przy niemal identycznym rozmiarze pliku. Format AAC jest bardziej zaawansowanym stratnym formatem niż AC3. Zasadniczo, charakteryzuje się on wyższą jakością dźwięku niż AC3 przy takiej samej częstotliwości bitrate, zwłaszcza przy ogólnie niskich wartościach. Poniżej umieściliśmy bardziej wnikliwe porównanie między AC3 i AAC.

Historia:

  • Format AC3 został zaprojektowany przez Dolby Laboratories i znany był początkowo pod nazwą Dolby Stereo Digital aż do 1994 roku. Format ten stał się międzynarodowym standardem wdrażanym przez organizację Moving Picture Experts Group od 1997 roku.
  • Format AAC został opracowany we współpracy z AT&T Bell Laboratories, Dolby Laboratories, Sony Cooperation, Nokia i Fraunhofer IIS. W 1997 roku, został on mianowany międzynarodowym standardem jakości przez organizację Moving Picture Experts Group.

Jakość:

  • Format pliku AC3 mieści w sobie 6-kanałowy dźwięk przestrzenny o całkowitej częstotliwości bitrate rzędu 384 kilobitów na sekundę i częstotliwości próbkowania audio sięgającej do 48 kHz. Jego poprawne zastosowanie wymaga specjalnie przygotowanej sali kinowej z wzmocnieniem dźwięku opartym na Dolby Digital.
  • Format AAC potrafi zmieścić obszerną ścieżkę audio przy niewielkim rozmiarze pliku. Jest to bardziej zaawansowany, stratny format audio w porównaniu do AC3. Częstotliwość próbkowania dla tego formatu oscyluje pomiędzy 8 a 96 kHz, co sprawia, że oferuje on wyższą jakość dźwięku niż AC3, zwłaszcza przy niskich częstotliwościach bitrate.

Kompatybilność:

  • AC3 to powszechny standard dla ścieżek dźwiękowych w nagraniach DVD, Blu-ray, programach HDTV i konsolach gier.
  • Firma Apple przyjęła format AAC jako domyślny format dla platformy iTunes i urządzeń iPod w roku 2003. Większość dostępnych na rynku urządzeń i odtwarzaczy, jak również samochodowych systemów audio, wspiera obsługę formatu AAC.

Programy umożliwiające odtwarzanie AC3

VLCVLC Media Player – Odtwarzacz VLC media player wydawany jest przez firmę VideoLAN. Jest to wszechstronny odtwarzacz multimediów dostępny na wielu platformach, włącznie z Windows, Mac, Linux, Unix, iOS, czy Android. Obsługuje on niemal wszystkie format wideo i audio.

KMPKMPlayer – Pełna nazwa tego odtwarzacza to K-Multimedia Player. Program ten dostępny jest wyłącznie na systemach Windows. KMPlayer umożliwia odtwarzanie wielu typów plików, w tym w formacie AC3. Prawa do odtwarzacza zostały odsprzedane w 2007 roku koreańskiej firmie zajmującej się stream’owaniem multimediów, Pandora TV.
NERONero Multimedia Suite – Ten zestaw oprogramowania został stworzony przez firmę Nero AG dla systemu Microsoft Windows. Nero AG zawiera aplikacje Nero Burning ROM służącą do tworzenia i kopiowania płyt, Nero Video służący do edycji i tworzenia płyt wideo, program Nero RescueAgent służący do odzyskiwania danych i wiele innych, mniejszych aplikacji.

XineXine – Stworzony przez firmę Xine Project, Xine stanowi silnik odtwarzacza multimediów dla systemów operacyjnych typu Unix. Wśród jego zalet wymienić należy możliwości ręcznej korekcji synchronizacji ścieżek audio i stream’ów wideo.

AllplayerALLPlayer – ALLPlayer to polski, freeware’owy odtwarzacz multimediów słynący z możliwości wyszukiwania odpowiednich napisów w trakcie odtwarzania filmów. ALLPlayer zawiera zintegrowany equalizer z wieloma konfiguracjami dźwięku (pop, rock, techno, itp.), co umożliwia spersonalizowanie własnych kinowych wrażeń.

Kompleksowe Rozwiązania dla formatu AC3

Konwersja AAC na AC3 – AAC to powszechny format audio wykorzystywany w kontenerach formatów MP4 i MKV. Wiele odtwarzaczy multimediów obsługuje pliki MP4/MKV zawierające ścieżkę audio AAC. Jeśli chcesz, aby ścieżka dźwiękowa filmów MP4 lub MKV wiernie imitowała efekt kina w twoim domu, to konieczna będzie konwersja pliku AAC na AC3.

Konwersja DTS na AC3 – DTS, czyli Digital Theater System (ang. System Kina Cyfrowego) i AC3 (Dolby Digital) to dwa kodeki audio o szerokim zastosowaniu w systemach kinowych i zestawach kina domowego. Ich główną funkcją jest odtwarzanie wielokanałowych ścieżek audio w wysokiej jakości. W rzeczywistości, format DTS pojawił się w nagraniach DVD znacznie później niż AC3 i nie wszystkie stosowane odtwarzacze umożliwiają uruchamianie tego typu plików. Z kolei AC3 jest standardowym formatem dla płyt DVD. Aby uruchomić ścieżkę audio DTS na dowolnym odtwarzaczu DVD, wymagana jest konwersja DTS na AC3.

Ocena:4.3 /5(w oparciu o 23 ocen)Dziękujemy za ocenę!
Zamieszczone przez:Dnia oKonwerter Audio.Ostatnia aktualizacja 28-10-2015

Dodaj Komentarz

Wpisz swoje imię!
Wpisz treść recenzji!

Komentarz (0)

Skorzystaj już teraz!
APOWERSOFT
Upominki
i
Zniżki
Więcej informacji
Apowersoft Unlimited
Błyskawiczny instalator dla 14+ produktów All Apowersoft
new
Wsparcie
Udostępnij
Recenzji
Skomentuj
Do góry