Czym jest WMA?


About WMA

WMA, czyli Windows Media Audio, jest formatem audio opracowanym przez starszego badacza Microsoft, Henrique Malvara i jego zespół. W ujęciu ogólnym, nazwa WMA może odnosić się do formatu lub kodeka. Obecnie, format ten zyskuje na popularności dzięki jego zastosowaniu przez iTunes i staje się poważnym konkurentem dla formatu MP3.

WMA

Typ: WMA

Firma: Microsoft

Zakres Częstotliwości: 320—112kbps

Ciekawostki o WMA

  • Wydając pierwszą wersję WMA, Microsoft twierdził, że format WMA pozwala kompresować pliki z większą częstotliwością niż MP3 i o połowę mniejszym rozmiarem niż identycznej jakości pliki MP3. Obietnica wzbudziła powątpiewanie wśród wielu użytkowników, zwłaszcza entuzjastów muzyki.
  • Mimo iż format WMA miał w zamierzeniu wyprzeć MP3, to cieszy się on nadal mniejszą popularnością.
  • W oparciu o oryginalny kodek WMA, Microsoft stworzył WMA pro, WMA Lossless i WMA Voice. Wykorzystują one jednak inne kodeki, które nie są kompatybilne z pierwotną wersją.
  • Format WMA poprawia efekty odtwarzania przy niskim bitrate, co oznacza, że zachowuje on wysoką jakość przy odczuwalnie mniejszym rozmiarze pliku. Niestety, nie sprawdza się on tak dobrze przy wyższych częstotliwościach. Jest to jednak doskonałe rozwiązanie do kompresji materiałów głosowych i słuchowisk.

Zalety:

  • Microsoft wydał dotychczas 8 wersji WMA, zaś edycje wydane po WMA 7 zawierają zakodowane certyfikaty bezpieczeństwa. Celem tego zabiegu jest ochrona praw autorskich utworów, co byłoby szczególnie korzystne dla twórców i wytwórni muzycznych.
  • WMA pozwala na kompresję audio przy wyższej częstotliwości, co oznacza, że pliki w tym formacie mogą zawierać wysokiej jakości ścieżki audio przy niższym rozmiarze pliku.

Wady:

  • Kompresja audio z kodekiem WMA zazwyczaj powoduje pewną utratę jakości dźwięku. Użytkownicy, którzy podchodzą bardzo poważnie do jakości nagrań niechętnie sięgają po format WMA, preferując w zamian formaty takie jak FLAC (Free Lossless Audio Codec), lub APE (znane również jako monkey’s audio).
  • Microsoft kontroluje standardy WMA, ale nie udostępnia tych danych innym operatorom.
1

WMA vs. MP3

W zmaganiu między formatem WMA a MP3 wielu użytkowników zastanawia się, który z powyższych jest bardziej korzystny. Zarówno WMA i MP3 są niezwykle popularnymi formatami kompresji audio za pomocą których można utworzyć podręcznej wielkości pliki. Mimo pewnej utraty jakości, każdy z nich cechuje się pewnymi zaletami. Format WMA pozwala na wygodne stream’owanie utworów, co sprawia, że jest on szeroko rozpowszechniony wśród użytkowników serwisów online z muzyką. Poza tym, oferowana przez niego wyoka jakość dźwięku i niewielki rozmiar pliku czynią ten format niezwykle wygodnym do codziennych zastosowań. Co więcej, WMA cechuje się wyjątkowo dobrą jakością dźwięku przy niskim bitrate (ilość bitów na jednostkę czasu – niski bitrate powoduje zmniejszenie rozmiaru pliku). Teoretycznie, gdy bitrate jest niższy niż 128k, format WMA zwyczajnie nie ma sobie równych. Przy wartościach zbliżonych do 128k, MP3 traci swoje zalety związane z wysoką częstotliwością, podczas gdy WMA zachowuje przyzwoitą jakość. Jednakże, format WMA nie charakteryzuje się znacznym wzrostem jakości przy bitrate powyżej 128k, zaś MP3 oferuje odczuwalnie lepszą jakość przy bitrate rzędu 192k.

2

Programs that can play WMA files

Windows Media PlayerWMP – odtwarzacz i biblioteka multimediów stworzona przez Microsoft. Program umożliwia odtwarzanie m.in. plików WMA i ścieżek wideo.

TTPODttpod – ttpod to potężny i całkowicie darmowy program muzyczny obsługujący wiele formatów plików – włącznie z WMA.

spotifySpotify – Stream’owana z platformy Spotify muzyka wykorzystuje również muzykę w WMV.

foobarFoobar – Foobar autorstwa Piotra Pawłowskiego obsługuje również ten format.

Serwisy muzyczne online obsługujące pliki WMA

jango – serwis muzyczny online z obszerną biblioteką muzyki w wysokiej jakości.

tunein – stworzony przez Billa Moore’a TuneIn zawiera ponad 100 000 prawdziwych stacji radiowych i oferuje również utwory muzyczne w formacie WMA.

songza – strona popularna z uwagi na swój wyjątkowy styl i muzykę z wielu gatunków. Możesz tu znaleźć także utwory WMA.

gaana – Serwis kolekcjonujący muzykę z różnych gatunków pochodzącą z wielu krajów. Przepiękny wygląd strony zjednał sobie już wielu zwolenników.

live365 – przejrzysty i zwięzły interfejs użytkownika w połączeniu z dużą ilością muzyki w różnych formatach dostępnej do odtwarzania na żywo.

Wskazówka – Jeśli słuchasz fajnych piosenek online, ale nie możesz znaleźć sposobu na ich pobranie, możesz nagrać je na swój telefon, tablet lub odtwarzacz MP3 z programem Apowersoft Streaming Audio Recorder. Sam proces jest wyjątkowo łatwy. Przed rozpoczęciem nagrywania, wybierz WMA jako format zapisu, a następnie wciśnij Start aby aktywować konwersję. Po ukończeniu procesu, będziesz mógł słuchać wspaniałej muzyki bez ograniczeń.

Zintegrowane Rozwiązania dla Formatu WMA

i

Audio do WMA

Obecnie dostępnych jest wiele sposobów na konwersję różnych formatów audio do WMA. Jednym z lepszych rozwiązań jest program Konwerter Wideo Apowersoft. Zainstaluj program, a następnie uruchom go i dodaj pliki audio w interfejsie; wybierz WMA jako format zapisu i rozpocznij konwersję. Po zapoznaniu się z ogólnymi rozwiązaniami dotyczącymi konwersji audio do WMA, możesz zapoznać się ze szczegółowymi wariantami konwersji poniżej:

MP3 do WMA – są to wyjątkowo popularne formaty audio, a dokonanie konwersji między nimi jest całkiem łatwe.

M4R do WMA – Format M4R odnosi się wyłącznie do urządzeń firmy Apple. Jeśli chcesz przenieść dzwonki M4R do innych urządzeń, wymagane będzie pobranie odpowiedniego programu do konwersji M4R do WMA.

ii

Video do WMA

Wiele programów pozwala oddzielić ścieżki audio z plików wideo i przekonwertować je do formatu WMA. Apowersoft Video Converter Studio to jedno z lepszych rozwiązań. Program umożliwia także wykonanie opisanych poniżej wariantów konwersji:

MP4 do WMA – MP4 to najpopularniejszy format wideo. Możesz oddzielić ścieżkę audio z tego typu plików i przekonwertować ją do WMA.

WMV do WMA – WMV to kolejny format opracowany przez Microsoft. Wiele programów umożliwia bezpośrednią konwersję WMV do WMA.

Dodaj Komentarz

Wpisz swoje imię!
Wpisz treść recenzji!

Komentarz (0)

Skorzystaj już teraz!
APOWERSOFT
Upominki
i
Zniżki
Więcej informacji
Apowersoft Unlimited
Błyskawiczny instalator dla 14+ produktów All Apowersoft
new
Wsparcie
Udostępnij
Recenzji
Skomentuj
Do góry