Czym jest format MP4?
Komentarz

Czym jest format MP4?

Ostatnia aktualizacja 20-08-2018 przez

MP4 – Opis

Format MP4, określany rzadziej jako MPEG-4 Part 14 i MPEG-4 AVC (Advanced Video Coding), stanowi format kontenera umożliwiający łączenie cyfrowych ścieżek audio i wideo w systemie MPEG, a także innych typów danych, takich jak nieruchome obrazy, czy podpisy. Format ten powstał w celu przechowywania zsynchronizowanych danych multimediów w elastycznej formie do celów przekazywania, zarządzania i edycji plików multimedialnych.

Pliki MP4 można streamować w Internecie, co pozwala na powszechne stosowanie tego formatu do przechowywania cyfrowych streamów video i audio na wielu serwisach wideo. Warto jednak pamiętać, że do tego samego celu wykorzystuje się także Flash video. Format MP4 oferuje jednak szczególnie wysoką jakość, którą przyrównać można do jakości DVD przy stosunku kompresji 4MB na minutę. Format ten jest obecnie obsługiwany przez ponad 90% urządzeń typu smart.

Rozszerzenie pliku: MPEG-4 Part 14/MP4

Kategoria: Plik multimediów

Standard: ISO/IEC 14496-14

Twórca: ISO

MP4 – Specjalne cechy

  • Format MP4 jest identyczny do formatu kontenera Apple – MOV. Międzynarodowa Organizacja Standardyzacji potwierdziła, iż specyfikacja formatu MPEG-4 powstała w oparciu o specyfikacje formatu MOV, który wydany został w 2001 roku. Formalnie jednak, format MP4 obsługuje zakres innych funkcji MPEG-4 i IOD (Initial Object Descriptors).
  • Standardowym rozszerzeniem plików MPEG-4 Part 14 jest MP4, lecz pliki MPEG-4 mogą mieć często także inne rozszerzenia związane z “rodziną” plików MP4: M4A i M4P. Pliki MPEG-4 z niezaszyfrowanym streamem audio wykorzystują rozszerzenie M4A, podczas gdy pliki audio zaszyfrowane FairPlay DRM (np. pliki pochodzące ze sklepu iTunes) posiadają rozszerzenie M4P.
  • W odróżnieniu od większości formatów kontenerów, format MP4 umożliwia przechowywanie innego rodzaju danych, takich jak napisy, nieruchome obrazy, opisy obiektów i scen.

MP4 – Zalety

  • Format pliku MP4 oferuje wysoką jakość, która zbliżona jest do oryginalnego poziomu jakości nagrań DVD. Pliki tego typu pobrać można wygodnie z Internetu przy szybkim połączeniu internetowym.
  • Jak wspomniano wcześniej, format MP4 umożliwia streamowanie danych w Internecie, co umożliwia odtwarzanie treści w czasie rzeczywistym. Większość stron internetowych wykorzystuje technologię MP4 do osadzania krótkich klipów wideo na stronach dla celów reklamowych i promocyjnych.
  • Format MP4 obsługiwany jest przez wiele typów urządzeń. Jest on standardowym formatem rozpoznawanym przez nowoczesne urządzenia cyfrowe.
  • Technologia MP4 jest rozszerzalna. Oznacza to, że można ją przystosować do tworzenia nowych technologii określanych mianem „rodziny” MP4.

MOV i MP4 – Porównanie

Formaty MOV i MP4 są formatami kontenerów wykorzystywanych zazwyczaj do przechowywania plików wideo. Format MOV opracowany został początkowo przez Apple Inc. jako domyślny format dla filmów QuickTime. Zalety formatu MOV w zastosowaniu codziennym to m.in. wyższa jakość obrazu i dźwięku, choć niewątpliwym ograniczeniem jest pełna kontrola firmy Apple nad tym formatem. Z kolei, format MP4 opracowany został w oparciu o typ pliku MOV, a ich specyfikacje techniczne były początkowo identyczne, lecz wraz z upływem czasu rozwijane były odrębnie. MP4 stanowi obecnie standardowy format w branży multimediów.

Jako iż obydwa formaty wykorzystują kodek kompresji MPEG-4, są one całkowicie równoważne w środowisku Apple. Konwersja plików MOV na MP4 (i vice versa) nie jest wymagana przy nagrywaniu klipów wideo. W przypadku wykonywania konwersji na systemach operacyjnych innych niż Apple, mogą wystąpić pewne problemy. Będący standardowym formatem w branży MP4 jest znacznie częściej obsugiwany na innych platformach niż sterowany przez Apple format MOV. Z tego powodu, format MP4 cechuje się znacznie większą kompatybilnością niż MOV.

Podsumowanie

  • Zarówno format MOV, jak i MP4 są formatami kontenerów do przechowywania plików multimedialnych.
  • Format MP4 opracowany został w oparciu o format MOV.
  • MP4 jest obecnie standardowym formatem pliku i obsługiwane jest przez większą ilość programów i urządzeń niż MOV.

Pliki MP4 i korzyści z ich stosowania

i

Konwersja SWF na MP4 – Format SWF, czyli tzw. Small Web Format, stanowi rozszerzenie pliku Adobe Flash opracowanego przez Macromedia w celu odtwarzania grafik wektorowych i multimediów w sieci. Jednakże, większość odtwarzaczy i urządzeń, takich jak iPhone, iPad, iPod, Xbox, PSP, QuickTime, czy Windows Media Player nie obsługują natywnie formatu SWF. Z tego powodu zalecana jest konwersja SWF na MP4 dla zażegnania problemów przy odtwarzaniu plików SWF.

ii

Konwersja ISO na MP4 – ISO to w zasadzie plik obrazu, który przechowuje wiele plików wideo VOB na standardowej płycie CD. Pliki ISO nie są akceptowane przez odtwarzacze multimediów, gdyż nie jest to poprawny format wideo. Jeśli chcesz wyświetlać pliki ISO na swoim smartfonie, tablecie lub laptopie, konieczna będzie konwersja pliku na MP4 z użyciem odpowiedniego narzędzia.

iii

Konwersja TS na MP4 – Format TS (Transport stream) stanowi standardowy format technologii MPEG-2, wykorzystywany do przechowywania i transmisji danych. Format ten stosowany jest głównie w systemach transmisji, takich jak HDTV, jak również do streamowania ścieżki wideo nagranych na płytach DVD. Aby wyświetlić film w formacie TS na różnego typu odtwarzaczach i urządzeniach mobilnych, konieczna jest konwersja TS na format MP4.

iv

Konwersja ASF na MP4 – Format ASF, czyli Advanced Streaming Format, opracowany został przez Microsoft Corporation do celów streamowania multimediów. Pliki ASF zawierają zazwyczaj ścieżki Windows Media Audio i Windows Media Video. Ten typ pliku przechowywać może także etykiety ID3 plików MP3, w których zapisywane są: tytuł, album, twórca, gatunek i inne dane ścieżek wideo. Jeśli zdarzy ci się pobrać pliki ASF z Internetu, a chcesz wyświetlić je na urządzeniu mobilnym, to zalecana jest ich konwersja do formatu MP4.

Ocena:4.4 /5(w oparciu o 26 ocen)Dziękujemy za ocenę!
Zamieszczone przez:Dnia oPrzekonwertuj format wideo.Ostatnia aktualizacja 20-08-2018

Dodaj Komentarz

Wpisz swoje imię!
Wpisz treść recenzji!

Komentarz (0)

Skorzystaj już teraz!
APOWERSOFT
Upominki
i
Zniżki
Więcej informacji
Apowersoft Unlimited
Błyskawiczny instalator dla 14+ produktów All Apowersoft
new
Wsparcie
Udostępnij
Recenzji
Skomentuj
Do góry