Czym jest format MKV?
Komentarz

Czym jest format MKV?

Ostatnia aktualizacja 20-08-2018 przez

Format MKV, czasami określany mianem Matroska Video, jest standardowym i darmowym formatem kontenera przechowującym szeroki zakres danych wideo, audio I napisów w jednym pliku. Ten typ pliku został opracowany w 1992 roku w Rosji. Założycielem i koordynatorem projektu Matroska był Steve Lhomme. Nazwa „Matroska” pochodzi od rosyjskiego terminu „matryoshka” określającego słynne składane, puste w środku lalki przypominające rosyjskie babuszki. Podobnie jak inne formaty kontenerów, takie jak AVI, MP4, czy ASF (Advanced Systems Format), MKV służy do przechowywania treści multimedialnych, lecz w odróżnieniu do wymienionych formatów, jego specyfikacja jest całkowicie otwarta.

Rozszerzenie pliku: MKV

Kategoria: Plik wideo

Rozpowszechnienie: Bardzo popularny wśród miłośników filmów

Twórca: Steve Lhomme

Dane techniczne formatu MKV

  • Format ten jest pochodną stworzonego wcześniej formatu MCF (Multimedia Container Format), który był pierwszy otwartym formaten kontenera multimediów zdolnym do przechowywania danych wideo, audio i napisów w jednym pliku.
  • Format Matorska składa się z czterech serii dla różnych typów plików. Są to: MKA dla plików audio, MKS dla plików napisów, MK3D dla wideo ze stereoskopowym 3D i MKV dla wideo z audio i napisami.
  • MKV nie jest kodekiem kompresji audio czy wideo, a raczej formatem kontenera, który przechowuje dane audio, wideo i napisy w pojedyńczym pliku. Użytkownicy mogą w ten sposób zapisać kompletny film lub płytę CD.
  • Jako format dostępny na licencji open source, MKV może być wykorzystywany bez ograniczeń do użytku prywatnego, a nawet w zastosowaniach komercyjnych.
  • Format MKV jest odporny na błędy i umożliwia odzyskanie ścieżki nawet w przypadku uszkodzonych plików.

Porównanie – MKV i HEVC MKV

Jak wiemy, format MKV umożliwia przechowywanie strumieni różnych danych multimedialnych opartych na innych rodzajach kodeków, z których najpopularniejszym jest H.264 lub AVC. Innym formatem kodowania, który przechowywać można w pliku MKV jest H.265 lub inaczej HEVC (High Efficiency Video Coding), będący unowocześnioną wersją H.264. Przed przejściem do porówniania, omówmy pokrótce różnice między H.264/AVC a H.265/HEVC.

i

H.264 a H.265: H.264, znany też jako AVC, stanowi popularny format kompresji wideo. Jest on powszechnie wykorzystywany w serwisach udostępniających filmy, takich jak YouTube i Vimeo, na płytach Blu-ray, a także w naziemnych i satelitarnych transmisjach HDTV. Jeśli chodzi o powyższe zastosowania, HVEC radzi sobie nieco lepiej od poprzednika, gdyż umożliwia on streamowanie i transmisję filmów Ultra HD, a także 4K i 2K. H.264 obsługuje rozdzielczości do 4K przy prędkości 59.94 fps, podczas gdy HVEC obsługuje rozdzielczości aż do 8K i prędkość 300 fps.

ii

H.264 MKV a HEVC MKV: HEVC MKV oznacza pliki MKV z kodekiem HEVC. Pliki MKV zakodowane w formacie HEVC charakteryzują się niższym bitrate niż pliki H.264 MKV, co oznacza, że ich rozmiar może być nawet 40-50% mniejszy niż w przypadku plików H.264 przy zachowaniu identycznej jakości. Warto zauważyć jednak, że technologia HEVC jest nadal rozwijana, toteż wiele aplikacji i urządzeń ma problemy z obsługą tego formatu w porównaniu ze starszym kodekiem H.264, który stanowi obecnie jeden z najpopularniejszych formatów kompresji wideo. Jesteśmy jednak w pełni przekonani, że format HVEC MKV wkrótce prześcignie poprzednika dzięki jego znacznie większym możliwościom.

Odtwarzacze obsługujące pliki MKV

VLC Media PlayerVLC Media Player – VLC Media Player to międzyplatformowy, przenośny odtwarzacz multimedialny na licencji open source, który doskonale radzi sobie z odtwarzaniem plików MKV. Odtwarzacz ten obsługuje niemal wszystkie dostępne na rynku formaty audio i wideo. Nie wymaga on pobierania dodatkowych kodeków przy odtwarzaniu plików MKV.

Final Media PlayerFinal Media Player – Oprócz plików MKV, Final Media Player umożliwia także odtwarzanie 40 innych formatów wideo i jeszcze większej ilości formatów audio. Trzeba jednak wspomnieć, że odtwarzacz ten kompatybilny jest wyłącznie z systemami operacyjnymi Windows 8, 8.1, Vista i XP.

5K Player5KPlayer – 5K Player wyposażony jest w prosty i przejrzysty interfejs użytkownika. Aplikacja ta dostarcza jednak wiele dodatkowych funkcji, w tym możliwość darmowego pobierania piosenek, czy odtwarzanie płyt DVD i muzyki.

MPlayerMPlayer – MPlayer umożliwia odtwarzanie wielu formatów multimediów, w tym fizycznych multimediów, wideo, audio, napisów, obrazów, itd. Ten darmowy odtwarzacz multimediów na licencji open source dostępny jest na wielu różnych platformach.

DivX Plus PlayerDivX Plus Player – DivX Plus Player jest nie tylko kompatybilny z formatem MKV, ale także umożliwia odtwarzanie tego typu plików w należyty sposób. Niestety, program ten przeznaczony jest do użytku komercyjnego. Korzystanie z tej aplikacji do odtwarzania plików MKV obarczone jest dodatkowymi opłatami.

Kompleksowe rozwiązania dla plików wideo MKV

i

Dodawanie napisów do filmów MKV – Napisy to konieczny dodatek do wszelkich zagranicznych filmów, który pozwala nam zrozumieć treść dialogów w filmie. Niektóre pobierane przez nas filmy MKV nie zawierają jednak wbudowanych napisów, co jest częstym źródłem rozczarowania i frustracji. Aby zażegnać tego problemu, możemy dodać odpowiednie napisy do filmu.

ii

Oddzielanie napisów z plików MKV – Plik MKV może zawierać jednocześnie ścieżki wideo, audio i napisy. Jeśli chcesz osobno zapisać napisy z filmu do późniejszego użytku, możesz oddzielić je z pliku na dwa proste sposoby.

iii

Odtwarzanie MKV na Samsung TV – Zgodnie z informacją na oficjalnej stronie Samsung, Samsung TV pozwala odtwarzać dowolone rodzaje plików multimediów, w tym również MKV. Okazuje się jednak, że format MKV nie jest kompatybilny z urządzeniem. Dla przykładu, jeśli ścieżka Dolby True audio zawarta jest w pliku MKV, telewizor nie odtworzy jej poprawnie. Dlatego też, zaleca się konwersję plików audio do formatu rozpoznawanego przez urządzenie, lub nawet całkowitą konwersję plików MKV do innego popularnego formatu.

iv

Odtwarzanie MKV na Mac – Format MKV nie jest domyślnie zgodny z systemami Mac OS. Do odtwarzania tego typu plików wymagane jest pobranie zewnętrznych programów. Jeśli chcesz odtwarzać pliki MKV we wbudowanym odtwarzaczu QuickTime Player, to znaleźć można kilka skutecznych rozwiązań tego problemu w sieci.

Ocena:4.6 /5(w oparciu o 20 ocen)Dziękujemy za ocenę!
Zamieszczone przez:Dnia oPrzekonwertuj format wideo.Ostatnia aktualizacja 20-08-2018

Dodaj Komentarz

Wpisz swoje imię!
Wpisz treść recenzji!

Komentarz (0)

Skorzystaj już teraz!
APOWERSOFT
Upominki
i
Zniżki
Więcej informacji
Apowersoft Unlimited
Błyskawiczny instalator dla 14+ produktów All Apowersoft
new
Wsparcie
Udostępnij
Recenzji
Skomentuj
Do góry