Czym jest format M4V?
Komentarz

Czym jest format M4V?

Ostatnia aktualizacja 20-08-2018 przez

M4V – Opis

M4V jest formatem kontenera wideo, który nie występował w publicznym obiegu do czasu wprowadzenia go przez Apple Inc. na platformie iTunes w celu dystrybucji zakupionych plików wideo, takich jak pełne filmy, teledyski i odcinki seriali telewizyjnych. W rzeczywistości, format M4V jest w wielu względach podobny do MP4, a jedyną zasadniczą różnicą jest to, że cześć plików M4V zabezpieczona jest przed kopiowaniem stosowanym przez Apple zabezpieczeniem FairPlay DRM. Odtwarzanie chronionych plików ograniczone jest do autoryzowanych komputerów (przez iTunes) i kont użytkownika na których dokonano zakupu nagrania. Jeśli chodzi zaś o niechronione pliki M4V, to manualna zmiana rozszerzenia pliku z M4V na MP4 może umożliwić ich odtwarzanie przez wiele innych odtwarzaczy multimediów.

Rozszerzenie pliku: M4V

Kategoria: Plik wideo

Pochodzenie: Format wideo iTunes

Twórca: Apple Inc.

Format M4V – zastosowania specjalne

Format wideo M4V został utworzony przez Apple dla potrzeb sklepu iTunes i jest on powszechnie wykorzystywany przez produkty firmy Apple, takie jak iPhone, iPad, iPod, Apple TV, a także PlayStation Portable, itp. Format ten zaszyfrowany jest przy użyciu technologii DRM, która chroni zawartość pliku przed wykorzystaniem jej do celów komercyjnych, co ma na celu zachęcenie użytkowników do kupowania plików w sklepie iTunes.

Różnice między M4V i MP4

Zarówno M4V i MP4 są identycznymi formatami H.264 MPEG-4. Obydwa rozszerzenia funkcjonują w ten sam sposób i znane są z wysokiej jakości obrazu przy niezbyt dużym rozmiarze pliku. Występują między nimi jednak drobne różnice, o których warto pamiętać.

Cele: Format M4V został zaprojektowany dla potrzeb urządzeń i oprogramowania Apple. Ogromna popularność produktów fimy na rynku sprawia, że format M4V jest obecnie obsługiwany przez coraz większą liczbę odtwarzaczy multimediów. Format MP4 adaptuje wszystkie przydatne cechy poprzednich wersji MPEG, by zapewnić maksymalną skuteczność przy zastosowaniach w sieci. Dzięki zwiększonej szybkości buforowania pliku, format ten oferuje dostęp do wysokiej jakości nagrań multimedialnych użytkownikom Internetu.

Funkcje: Format M4V stosowany jest do kodowania plików wideo, takich jak filmy, teledyski i odcinki seriali telewizyjnych w sklepie iTunes. Jest on chroniony zabezpieczeniem DRM FairPlay. Należy wspomnieć, że zastosowania formatu MP4 są znacznie szersze, gdyż pozwala on na przechowywanie ścieżek wideo, audio, napisów i statycznych obrazów. Brak zabezpieczeń przed kopiowaniem czyni MP4 niezwykle popularnym formatem do streamowania klipów wideo w Internecie. Niemal wszystkie odtwarzacze multimediów i urządzenia obsługują format MP4.

Programy do otwierania plików M4V

iTunesiTunes – Aplikacja iTunes Apple stanowi domyślny sposób odtwarzania plików wideo M4V pochodzących ze sklepu iTunes. Narzędzie to wykorzystywane jest także w celu przyznawania autoryzacji do odtwarzania filmów M4V chronionych zabezpieczeniami DRM.

QuickTimeQuickTime Player – Pliki M4V uruchamiać i odtwarzać można także z pomocą odtwarzacza QuickTime, lecz pliki chronione DRM FairPlay zostaną wówczas zidentyfikowane jako multimedia AVC.

vlcVLC media player – VLC to niesamowicie skuteczny odtwarzacz multimediów, który umożliwia odtwarzanie ogromnego zakresu plików multimedialnych. Umożliwia on odtwarzanie niechronionych plików M4V, lecz uruchomienie objętych zabezpieczeniem DRM plików wymaga uprzedniego usunięcia blokady.

Konwerter WideoKonwerter WideoKonwerter Wideo to zasadniczo konwerter plików, który zawiera wbudowany odtwarzacz multimediów. Program umożliwia odtwarzanie wielu formatów pliku wideo i audio, włącznie z niechronionymi plikami M4V.

Rozwiązania dla formatu M4V

i

Konwersja MP4 na M4V – MP4 to format kontenera, który jest uniwersalnie akceptowany przez niemal wszystkie odtwarzacze multimediów i urządzenia. Kopiowanie filmów MP4 na iPad/iPod przez iTunes powoduje czasami wystąpienie błędu, który uniemożliwia prawidłowe odtwarzanie pliku. Jest to spowodowane różnicą w kodeku, przy pomocy którego zakodowane została ścieżka wideo w formacie MP4. Jeśli dany kodek nie jest kompatybilny z konkretnym urządzeniem, to nie będzie można odtworzyć pliku. Dlatego też, warto skorzystać z konwertera MP4 na M4V w celu rozwiązania problemu.

ii

Konwersja AVI na M4V – Mimo ogłoszonego przez Apple wsparcia formatu AVI przez produkty firmy, odtwarzanie tego rodzaju plików nadal nastręcza pewnych problemów, gdy dany plik AVI nie jest kompatybilny ze standardem Motion JPEG (M-JPEG). Aby odtwarzać pliki AVI na urządzeniach takich jak iPod, iPad, czy iPhone, wymagana jest konwersja AVI na M4V.

iii

Konwersja WMV na M4V – Mimo iż wiele odtwarzaczy multimediów i urządzeń umożliwia odtwarzanie plików WMV, to format ten nie jest rozpoznawany przez urządzenia iPod. Jeśli chcesz obejrzeć filmy WMV na iPod, to warto dokonać ich konwersji do formatu M4V, który jest w pełni obsługiwany przez iPod.

Ocena:4.8 /5(w oparciu o 16 ocen)Dziękujemy za ocenę!
Zamieszczone przez:Dnia oKonwerter Wideo, Przekonwertuj format wideo.Ostatnia aktualizacja 20-08-2018

Dodaj Komentarz

Wpisz swoje imię!
Wpisz treść recenzji!

Komentarz (0)

Skorzystaj już teraz!
APOWERSOFT
Upominki
i
Zniżki
Więcej informacji
Apowersoft Unlimited
Błyskawiczny instalator dla 14+ produktów All Apowersoft
new
Wsparcie
Udostępnij
Recenzji
Skomentuj
Do góry