Czym jest Format M4A?


M4A – Definicja

M4A to rozszerzenie pliku stosowane w skompresowanych plikach audio MPEG-4. Oficjalnym rozszerzeniem pliku definiowanym przez standard MPEG-4 jest MP4, czyli plik zawierający jednocześnie ścieżkę adui i wideo. Warto jednak zauważyć, że pliki MPEG-4 zawierające wyłącznie ścieżkę audio często stosują również rozszerzenie M4A. W rzeczywistości jednak, format ten nie cieszył się dużą popularnością zanim Apple zaczęło jego stosowanie w urządzeniu iPod i na iTunes do oznaczania piosenek w systemie Advanced Audio Coding (AAC) lub z kodekiem Apple Lossless (ALAC), co miało rozróżnić je od innych plików audio MPEG-4 po roku 2007.

Rozszerzenie Pliku: M4A (MPEG-4 audio)

Kategoria: Plik Audio

Popularność: Popularny wśród użytkowników Apple

Twórca: Apple Inc.

Fakty dotyczące M4A

  • Pliki audio M4A nie są chronione. Chronione pliki zazwyczaj posiadają roszerzenie M4P.
  • Audio M4A można dekodować do oryginalnej jakości ścieżki sprzed kompresji.
  • Większość piosenek M4A ze Sklepu iTunes jest płatna, ale czasami można załapać się na specjalną promocję lub konkurs.
  • Sklep iTunes zawiera również utwory w innych formatach niż M4A.
  • Muzykę w M4A można bezpośrednio ustawić jako dzwonek iPhone zmieniając rozszerzenie pliku z M4A na M4R w iTunes.
  • Kodek ten został stworzony aby umożliwić dekodowanie bez utraty jakości i oszczędzać wolne miejsce w pamięci.

Zalety: Pliki w formacie M4A są skompresowane, ale proces odbywa się bez utraty jakości. Kolejną zaletą formatu M4A jest brak ochrony Digital Rights Management (DRM), co daje użytkownikom nieco swobody w zakresie ich edycji i przesyłania.

Wady: Pliki M4A są rozpoznawane przez iTunes, iPod i inne urządzenia Apple. Niestety, ich ubogi zakres kompatybilności z innymi urządzeniami sprawia, że ścieżki audio M4A nie są zbyt wygodne w obsłudze w porównaniu do plików MP3.

1

M4A vs. MP3

Format M4A jest zasadniczo traktowany jako następca MP3, gdyż spełnia on te same funkcje, lecz w porównaniu do MP3, pliki M4A zawierają skompresowane ściezki audio z tym samym bitrate’m i mniejszym rozmiarem pliku. Pliki M4A cechują się 128 kbps, 192 kbps lub 256 kpbs bitrate’m stereo. (Bitrate określa ilość danych przesyłanych w danym okresie czasu w ramach sieci cyfrowej. Zasadniczą jednostką pomiaru jest kbit/s i Mbps, co oznacza kolejno: kilobity na sekundę i megabity na sekundę. Ogólnie rzecz biorąc, niezależnie od stosowanej jednostki, wyższa wartość oznacza wyższą prędkość przesyłu lub jakość.) Jeśli znasz się na dekodowaniu muzyki, to zapewne wiesz, że zalecaną prędkością jest 192 kbps, gdyż zapewnia ona świetną jakość w połączeniu z niewielkim rozmiarem pliku. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, zapoznaj się z porównaniem w dalszej części artykułu.

Jakość: Z oczywistych powodów, pliki M4A z kompresją ALAC oferują najwyższą jakość, gdyż nie traci się wówczas żadnych elementów pierwotnego sygnału dźwiękowego. Nawet w wypadku plików M4A dekodowanych ze stratami w AAC, testy wskazują, że wciąż zapewniają one lepszą jakość niż pliki MP3 kodowane z tym samym bitrate’m – zwłaszcza w wypadku prędkości równej lub mniejszej niż 128 Kbps.

Rozmiar Pliku: Rozmiar i jakość pliku są bezpośrednio związane z współczynnikiem bitrate. Wraz ze wzrostem bitrate’u, jakość dźwięku poprawi się, a rozmiar pliku wzrośnie. Dla przykładu, aby osiągnąć ten sam poziom jakości, plik MP3 musiałby zostać zakodowany z prędkością 192 Kbps, podczas gdy utwór M4A wymaga bitrate’u zaledwie 128 Kbps, co skutkuje również mniejszym rozmiarem pliku.

Kompatybilność: Format MP3 bez wątpienia wciąż króluje w przemyśle muzycznym. Praktycznie wszystkie urządzenia i programy rozpoznają ten format. Pliki M4A natomiast ograniczone są wyłącznie do urządzeń takich jak iPod (i inne urządzenia Apple), usługi iTunes i komputerów osobistych.

2

Programy do otwierania plików M4A

iTunesApple iTunes – Stworzone przez Apple Inc. iTunes jest aplikacją typu cztery w jednym, którą można wykorzystywać jako odtwarzacz multimediów, bibliotekę multimediów, interfejs radiostacji internetowych, a także aplikację do zarządzania urządzeniami mobilnymi. Dostępna jest wersja iTunes na Windows umożliwiająca otwieranie plików audio M4A.

QuickTime playerApple QuickTime Player – Odtwarzacz QuickTime jest także członkiem rodziny produktów Apple. Jest to najbardziej odpowiedni odtwarzacz multimediów do uruchamiania plików w formacie M4A.

Windows media player logoMicrosoft Windows Media Player – Program Microsoft również zapewnia obsługę plików audio M4A, co sugeruje, że komputery Windows mogą rozpoznawać tego typu pliki bez konieczności instalowania dodatkowych kodeków.

Media player classicMedia Player Classic – Kompaktowy odtwarzacz multimedialny stworzony i zarządzany przez programistę o pseudonimie “Gabest”. Obecnie, Media Player Classic dostępny jest tylko na systemach Windows (32- i 64-bitowych).

KSP Sound Player – Darmowy odtwarzacz audio stworzony przez firmę Kalliope s.c. dostępny pod Windows. Poprzednio, KSP nosił nazwę KMP (Kalliope Media Player), ale w trakcie pracy nad programem firma zmieniła kierunek rozwoju z odtwarzacza multimediów na odtwarzacz audio.

Nullsoft Winamp Media Player – Winamp to odtwarzacz multimedialny, który początkowo dostępny był wyłącznie na systemy Windows. Obecnie, program obsługuje również platformy Android i Mac OS X. Winamp umożliwia odtwarzanie plików M4A.

Roxio Creator – Własnościowy program do obsługi dysków optycznych stworzony przez firmę Roxio. Program zawiera zestaw narzedzi do edycji ścieżek wideo, audio, obrazów i innych.

NCH Swift Sound WavePad – WavePad to kompleksowy program do edycji ścieżek audio i muzyki na Windows i Mac. Oprócz możliwości edycji plików Audio, program umożliwiwa także odtwarzanie plików audio w wielu formatach, włącznie z M4A.

Kompleksowe Rozwiązania dla Formatu M4A

Jak konwertować Audio do M4A?

i

Konwersja MP3 do M4A – Format M4A przewyższa MP3 w kwestii jakości audio i rozmiaru pliku, choć niestety posiada mniejszy zakres kompatybilności w porównaniu do urządzeń obsługujących ścieżki MP3. Konwersja MP3 do M4A to doskonały sposób na cieszenie się muzyką w jeszcze lepszej jakości w połączeniu z oszczędnością miejsca na dysku.

ii

Konwersja FLAC do M4A – FLAC to format audio przystosowany do kompresji bez utraty jakości. Zachowuje on nienaruszone dane ścieżek audio zmniejszając rozmiar pliku do połowy pierwotnego rozmiaru. Utwory w formacie FLAC są ulubionym rozwiązaniem dla melomanów. Jeśli jednak używasz iPhone’a lub innych urządzeń Apple, to niestety nie jest to odpowiedni format dla ciebie. Urządzenia Apple nie rozpoznają formatu FLAC, co oznacza, że korzystanie z tego typu plików wymagać będzie konwersji FLAC do M4A.

iii

Konwersja WAV do M4A – WAV to format audio wykorzystywany przez firmy Microsoft i IBM. Plik WAV może zawierać zarówno skompresowaną, jak i nieskompresowaną ścieżkę audio. Istnieje kilka dobrych powodów dla których warto rozważyć konwersję WAV do M4A. W porównaniu do plików M4A, identyczne pliki WAV zajmują znacznie więcej miejsca na dysku. Ponadto, Apple obsługuje natywnie pliki M4A zamiast WAV.

Jak konwertosć Wideo do M4A?

i

Konwersja MP4 do M4A – Format MP4 (znany również jako MPEG-4) jest popularnym formatem wykorzystywanym do przechowywania ścieżek wideo i audio. Pliki MP4 zawierające wyłącznie dane audio będą miały rozszerzenie M4A. Jeśli chcesz oddzielić ścieżkę audio z pliku MP4 bez utraty jakości, to najlepiej po prostu usunąć dane ścieżki wideo z pliku MP4 i zachować ścieżkę nienaruszoną ścieżkę audio.

Dodaj Komentarz

Wpisz swoje imię!
Wpisz treść recenzji!

Komentarz (0)

Skorzystaj już teraz!
APOWERSOFT
Upominki
i
Zniżki
Więcej informacji
Apowersoft Unlimited
Błyskawiczny instalator dla 14+ produktów All Apowersoft
new
Wsparcie
Udostępnij
Recenzji
Skomentuj
Do góry