Czym jest format 3GP?
Komentarz

Czym jest format 3GP?

Ostatnia aktualizacja 20-08-2018 przez

Wyświetlanie plików wideo na urządzeniach mobilnych było do niedawna naprawdę ogromnym wyzwaniem. Powolne połączenia internetowe i ogromny rozmiar plików uniemożliwiał praktycznie oglądanie filmów na pierwszych smartfonach. Rozwiązaniem tego problemu był oczywiście format 3GP.

Czym jest 3GP?

Format 3GP, a dokładniej 3GPP, to format plików multimedialnych opracowany w ramach projektu Third Generation Partnership Project (3GPP). Format 3GP (Third Generation Partnership Project) jest rezultatem kooperacji między różnymi firmami z branży telekomunikacyjnej i zrzeszaniami programistów z całego świata. Format ten rozwiązał skutecznie częste problemy związane z odtwarzaniem plików wideo na smartfonach obsługujących 3GP.

Stworzony specjalnie na potrzeby urządzeń mobilnych, format 3GP jest w istocie uproszczoną wersją formatu MP4. W porównaniu ze stosowanym na komputerach stacjonarnych formatem MP4, pliki 3GP mają mniejszy rozmiar, co ułatwia ich przesyłanie i odtwarzanie na urządzeniach mobilnych. Stosuje się powszechnie dwa typy formatu 3GP: podstawowy format 3GP z rozszerzeniem .3gp i format 3G2 z rozszerzeniem .3g2.

Ciekawostki na temat 3GP

  • Format 3GP został stworzony w celu zmniejszenia transferu danych i zapotrzebowania na przechowywanie danych na urządzeniach mobilnych.
  • Mimo iż format ten powstał z myślą o telefonach 3GP, to jest on kompatybilny z wszystkimi rodzajami urządzeń mobilnych.
  • Pliki 3GP występują na telefonach GSM, podczas gdy pliki 3G2 wykorzystuje się na telefonach opartych na CDMA.
  • Plik 3GP zawiera tekst, który można odczytać w notatniku, czy innym edytorze tekstu.
  • Manualna zmiana rozszerzenia pliku .3gp nie jest możliwe – konieczna jest właściwa konwersja formatu pliku.
  • Zarówno telefony 2G, jak I 4G obsługują format 3GP.

Zalety:

Główną zaletą formatu 3GP jest niewielki rozmiar pliku. Jest to szczególnie korzystne dla osób, które często przechowują i oglądają pliki wideo na smartfonach. W związku z niewielkim zapotrzebowaniem na miejsce, przesyłanie i pobieranie plików 3GP jest znacznie szybsze niż w przypadku innych formatów.

Wady:

Wysoki poziom kompresji ścieżek wideo i audio w plikach 3GP wpływa na rozdzielczość i jakość zapisanego w tym formacie klipu. W porównaniu do innych formatów, zauważyć można spory spadek jakości dźwięku, rozdzielczości ekranu, czasu odtwarzania i innych charakterystyk.

Urządzenia obsługujące 3GP

Jak wspomnieliśmy wcześniej, wszystkie współczesne telefony komórkowe obsługują format 3GP. Tyczy się to również smartfonów 2G i 4G, choć występują tu pewne ograniczenia. Maksymalny rozmiar odtwarzanego pliku zależy bowiem od pamięci operacyjnej urządzenia. W przypadku komputerów i laptopów, pliki 3GP odtwarzać można odpowiednim odtwarzaczem multimediów.

Format 3GP jest także obsługiwany przez PlayStation 3, która odtwarzać będzie ścieżkę wideo importując jednocześnie ścieżkę audio z płyty CD umożliwiającą rozkodowanie MPEG-4 AAC. Z drugiej strony, konsola Nintendo DSi również obsługuje format 3GP w przypadku plików zapisanych na karcie SD. Podczas przesyłania plikó 3GP, zaleca się usunięcie z urządzenia zewnętrznych pendrive’ów i kart pamięci.

Jak odtwarzać pliki 3GP?

Media playerWindows Media Player – domyślny odtwarzacz multimediów na Windows, który zasadniczo umożliwia wyświetlanie plików GP. Wymagana jest do tego jednak instalacja dodatkowych kodeków, jak np. Haali Media Splitter i FFDShow.

Media player classicMedia Player Classic – Kolejnym rozwiązaniem jest darmowy program Media Player Classic. Jest to uproszczona wersja Windows Media Player, która w pełni wspiera format 3GP.

QuickTime playerQuickTime – Dla użytkowników Mac zaleca się skorzystanie z programu QuickTime do otwierania plików 3GP. Nowsze wersje programu nie wymagają instalacji dodatkowych kodeków.

VLC playerVLC Media Player – Kolejnym darmowym programem umożliwiającym odtwarzanie plików 3GP jest VLC Media Player. Aplikacja pozwala na odtwarzanie plików 3GP z dźwiękiem AAC, ale niestety nie obsługuje plików 3GP ze ścieżką dźwiękową AMR.

Najlepsze rozwiązania dla formatu 3GP

i

Konwersja dowolnego formatu na 3GP

Konwersja wideo na 3GP – Jeśli chcesz zapisać swój plik wideo w mniej obszernym formacie, to warto skorzystać z darmowego lub płatnego konwertera plików.

Konwersja AVI na 3GP – Jako iż pliki AVI są znacznie większe i trudniejsze do przesłania niż 3GP, to konwersja między tymi formatami jest często wskazana. Jedynym problemem może być tylko pewien spadek jakości.

Konwersja FLV na 3GP – FLV to znany internetowy format pliku występujący często na blogach i stronach internetowych. Jeśli chcesz przekonwertować plik FLV na 3GP, upewnij się, że wybrany konwerter wspiera oba formaty.

Konwersja YouTube na 3GP – Serwis YouTube nie wykorzystuje jednego konkretnego formatu pliku, co niekiedy może okazać się problematyczne. Zaleca się skorzystanie z programu do pobierania filmów z YouTube i zapisywania ich w formacie 3GP.

ii

Konwersja 3GP do dowolnego formatu

3GP na AMV – Mimo iż pliki 3GP zawierają ścieżkę audio, konwersja tego pliku na AMV (Anime Music Video) jest nieraz dość trudna. Stosunkowo niewiele programów obsługuje format AMV, toteż zalecanym rozwiązaniem jest wybór odpowiedniego konwertera plików.

3GP na WMV – WMV to powszechny format na niemal wszystkich odtwarzaczach multimediów. Konwersja 3GP na WMV jest prosta i umożliwia jej realizację większość konwerterów.

3GP na MP4 – Jeśli odtwarzany przez ciebie plik 3GP jest niedostatecznej jakości, to warto przekonwertować go na popularniejszy format. MP4 jest uważany obecnie za króla pośród formatów multimediów dzięki jego wysokiej jakości i niewielkiemu rozmiarowi pliku.

3GP na MOV – Pomimo tego, że odtwarzacz QuickTIme wspiera pliki 3GP, to nieraz wygodniej jest odtwarzać je w formacie MOV. W tym celu, zaleca się skorzystanie z konwertera kompatybilnego z urządzeniami Apple, by uniknąć uszkodzenia plików.

Ocena:4.8 /5(w oparciu o 16 ocen)Dziękujemy za ocenę!
Zamieszczone przez:Dnia oKonwertuj filmy online.Ostatnia aktualizacja 20-08-2018

Dodaj Komentarz

Wpisz swoje imię!
Wpisz treść recenzji!

Komentarz (0)

Skorzystaj już teraz!
APOWERSOFT
Upominki
i
Zniżki
Więcej informacji
Apowersoft Unlimited
Błyskawiczny instalator dla 14+ produktów All Apowersoft
new
Wsparcie
Udostępnij
Recenzji
Skomentuj
Do góry