Czym jest format MOV?


MOV – Definicja

MOV to domyślny format odtwarzacza QuickTime zaprojektowany i stworzony w 1998 roku przez Apple, Inc. Format ten wykorzystuje kodek MPEG-4 do kompresji i przechowywania różnego rodzaju ścieżek wideo. Każda ze ścieżek jest zazwyczaj zakodowana z użyciem jednego lub więcej kodeków. W porównaniu do innych formatów wideo, pliki MOV stanowią tzw. stratną metodę kompresji, lecz mimo tego wciąż są dość powszechnie stosowane ze względu na wysoką kompatybilność z wieloma odtwarzaczami multimediów i programami do edycji wideo. Format MOV cechuje się wysoką kompatybilnością z platformą Macintosh, ale działa również doskonale na komputerach Windows. Nawet niektóre z plików DVCPRO (format DV z wysoką rodzielczością) są zapisane właśnie w formacie MOV.

Rozszerzenie Pliku: MOV

Kategoria: Plik Wideo

Rozpowszechnienie: Popularny wśród użytkowników Apple

Twórca: Apple Inc.

Informacje na temat formatu MOV

  • MOV to format pliku wykorzystywany w szczególności przez Odtwarzacz Quick Time, co oznacza, że jest on doskonale przystosowany do platformy Mac.
  • Format MOV został stworzony przez firmę Apple,Inc. Po jego wydaniu zaczęto także stosować format MP4 zaprojektowany w dużej mierze w oparciu o format MOV. MP4 stało się obecnie międzynarodowym standardem przechowywania ścieżek wideo.
  • Formaty MOV i MP4 mają ze sobą wiele wspólnego, gdyż oba z nich wykorzystują kodek MPEG-4 do kompresji, co oznacza, że są one niemal identyczne w środowisku Apple QuickTime.
  • MOV to niezwykle popularny format kompatybilny z wieloma modelami komputerów i programami. Jest to również bezpieczny format przesyłania danych.
  • Format MOV sprawdza się też doskonale do edycji klipów wideo i przesyłania danych online, gdyż jest on w stanie dostosowywać poszczególne fragmenty danych osobno.
  • Format MOV zapisuje wiele ścieżek danych w sposób wzajemnie autonomiczny. Umożliwia to osobne dostosowywanie dźwięku, jakości obrazu i rozdzielczości, co znacznie ułatwia edycję tego typu plików.

Zalety: Pliki MOV można odtwarzać na wielu różnych systemach ze względu na wysoką kompatybilność tego formatu i niewielki rozmiar pliku. Format ten jest rozpoznawany przez wiele różnych platform, jak np. Mac, Windows, iOS i Android.

Wady: MOV stosuje tzw. kompresję stratną ścieżek wideo, co oznacza, że występuje pewna utrata jakości w porównaniu do oryginalnego pliku. Dodatkowo, każda ze ścieżek danych (audio, wideo, tekst) w pliku MOV jest zakodowany z użyciem osobnego kodeka. Oznacza to, że do poprawnego odtwarzania plików MOV aplikacje muszą być w stanie rozpoznać każdy z zastosowanych kodeków.

1

MOV VS. AVI

W odróżnieniu od formatu MOV, format AVI to klasyczny format przechowywania danych stworzony przez firmę Microsoft. Jego pełna nazwa to Audio Video Interleave (ang. Naprzemienne Audio i Wideo), co sugeruje łączenie ścieżek wideo i audio z zastosowaniem kompresji stratnej. Mimo iż jakość nagrań w formacie AVI pozostawia wiele do życzenia, to i tak format ten cieszył niegdyś niezwykłą popularnością ze względu na wysoki poziom kompatybilności. Wraz ze wzrostem popularności produktów firmy Apple, format MOV zaczął w dużej mierze zastępować poprzednika. Stworzone przez dwóch gigantów branży IT, formaty MOV i AVI posiadają własny zestaw zalet i wad. Oto krótkie porównanie specyfiki obu z nich.

Jakość: Jako że obydwa formaty stosują stratną kompresję, zapisywane w nich ścieżki poddane zostaną pewnej redukcji jakości. Należy jednak zauważyć, że format AVI stosuje kodek MPEG-2, podczas gdy MOV wykorzystuje kodek MPEG-4. W ujęciu praktycznym, analiza jakości tej samej ścieżki wideo w obydwu formatach wskazywać będzie na przewagę formatu MOV w kwestii jakości.

Rozmiar Pliku: Generalnie, oprócz ścieżek wideo i audio, format MOV zawierać może także ścieżkę tekstu. W przypadku 3-minutowego klipu wideo, po zapisaniu w formacie MOV jego rozmiar wynosić będzie 60 MB, zaś w formacie AVI zajmować będzie on jedynie 45 MB. Oczywista jest zatem konkluzja, że pliki MOV zajmują większą ilość miejsca. Warto jednak spojrzeć też na wartość bitrate plików. Zasadniczo, wyższy bitrate wiąże się również z powiększonym rozmiarem pliku. Całkowity bitrate pliku MOV to 2900 kbps, podczas gdy bitrate pliku AVI wynosi zaledwie 456 kbps.

Kompatybilność: Jak wspomniano poprzednio, dla użytkowników systemów innych niż Apple, AVI jest nadal jednym z głównych formatów wykorzystywanych do odtwarzania i transferu plików. Natomiast użytkownicy systemów Apple, takich jak iPhone czy Mac, znacznie chętniej sięgną po format MOV.

2

Programy pozwalające otworzyć Plik MOV

QuickTime playerOdtwarzacz Apple QuickTime – Jako iż format MOV został pierwotnie zaprojektowany dla odtwarzacza Apple QuickTime, jest to bez wątpienia najodpowiedniejszy odtwarzacz do otwierania plików MOV.

Windows media playerMicrosoft Windows Media Player – Odtwarzacz Microsoft Windows Media Player doskonale radzi sobie z filmami w formacie MOV. Oznacza to w praktyce, że możliwe jest otwieranie plików MOV na komputerach Windows bez konieczności instalowania dodatkowych kodeków, czy oprogramowania. Należy jednak pamiętać, że kompatybilność ta dostępna jest jedynie w wersji 10 i późniejszych.

VLC playerOdtwarzacz VideoLAN VLC – Odtwarzacz VLC, stworzony przez VideoLAN Project, to rozbudowany odtwarzacz multimediów umożliwiający uruchamianie plików audio, wideo, płyt, kamer internetowych, urządzeń zewnętrznych i stream’ów online. Ponadto, aplikacja dostępna jest w wersjach zarówno na Mac, jak i Windows. Program pozwala bezproblemowo odtwarzać pliki MOV.

Roxio Creator – Roxio Creator (poprzednio znany jako Easy Media Creator) to popularny program do odtwarzania multimediów na systemach Mac i Windows. Aplikacja umożliwia także edycję ścieżek audio, wideo, obrazów, itp.

CyberLink PowerDVD – PowerDVD to zaawansowany odtwarzacz filmów i innych multimediów, który umożliwia wyświetlanie filmów w jakości Ultra HD 4K i 3D. Pozwala on także odtwarzacz filmy QuickTime. Dodatkowo, aplikacja wyposażona jest także w narzędzia służące m.in. do zarządzania multimediami, a także pozwalające wyszukiwać, przeglądać i udostępniać filmy online.

3

Kompleksowe Rozwiązania dla Formatu MOV

i

Konwersja WMV do MOV – WMV, czyli Windows Media Video, to popularny format wykorzystywany do streamowania filmów. Niestety, format ten nie nadaje się zbytnio dla użytkowników urządzeń Apple z powodu problemów z kompatybilnością. Aby rozwiązać tego typu problemy, wielu użytkowników korzysta z możliwości konwersji plików WMV do MOV.

ii

Konwersja AVI do MOV – Format AVI to wydajny format do przechowywania wielu typów ścieżek audio i wideo. Charakteryzuje się on dużą kompatybilnością z systemem Windows, ale nie sprawdza się zbyt dobrze w kontakcie z urządzeniami i oprogramowaniem Apple. Jeśli chcesz odtworzyć klip wideo zapisany w formacie AVI na Mac, to zalecana jest jego konwersja do bardziej odpowiedniego formatu, jak na przykład MOV.

iii

Konwersja VOB do MOV – Format VOB, czyli Video Object (ang. Obiekt Wideo) spotykany jest często w odtwarzaczach DVD. Jest to format przechowywania multimediów DVD-Video i składa się on ze ścieżki wideo, audio i napisów. Wielu użytkowników decyduje się na nagranie płyt DVD z plikami w tym formacie dla uzyskania optymalnej jakości. Jednakże, format VOB często charakteryzuje się znacznie większym rozmiarem niż plik MOV z tym samym nagraniem. Dla przykładu, 2-godzinny film w formacie VOB zajmuje aż 4,7 GB, podczas gdy to samo nagranie w formacie MOV zajmuje zaledwie 2,4 GB. Dlatego też skutecznym rozwiązaniem w tej sytuacji jest konwersja VOB do MOV.

iv

Konwersja SWF do MOV – Format SWF, czyli tzw. Small Web Format (ang. Niewielki Format Web), to format pliku Adobe Flash wykorzystywany do transmisji animowanych grafik, filmów i dźwięku za pośrednictwem sieci web. Warto zauważyć, że wiele plików SWF odtwarzać można tylko za pośrednictwem Odtwarzacza Adobe Flash. Większość popularnych odtwarzaczy multimediów, czy urządzeń mobilnych takich jak iPhone, nie rozpoznaje plików SWF. Ograniczenie to można łatwo zlikwidować dzięki konwersji SWF do MOV.

v

Konwersja MP4 do MOV – Format MP4, znany również jako MPEG-4, to popularny format wykorzystywany do przechowywania danych wideo i audio. W ujęciu technicznym, format ten został stworzony na bazie formatu MOV. Warto również wspomnieć, że MP4 jest idealnym formatem do przesyłania plików wideo za pośrednictwem Internetu. Niekiedy jednak, pliki tego rodzaju mogą nie działać poprawnie na urządzeniach Apple, takich jak iPhone, iPad, iPod, itd. Jako domyślny format multimediów stworzony przez firmę Apple, Inc., MOV stanowi znacznie lepsze rozwiązanie dla systemów i urządzeń marki Apple. Jeśli zatem jesteś użytkownikiem Mac, to konwersja MP4 do MOV wydaje się być znacznie bardziej stabilnym i bezpiecznym wyjściem.

Dodaj Komentarz

Wpisz swoje imię!
Wpisz treść recenzji!

Komentarz (0)

Skorzystaj już teraz!
APOWERSOFT
Upominki
i
Zniżki
Więcej informacji
Apowersoft Unlimited
Błyskawiczny instalator dla 14+ produktów All Apowersoft
new
Wsparcie
Udostępnij
Recenzji
Skomentuj
Do góry