Czym jest format M4R?

Format M4R oznacza dzwonki MPEG-4 i stosowany jest on głównie w systemie plików audio na iPhone’ach. Rozszerzenie to jest własnością Apple i wykorzystuje się je głównie do zapisywania dzwonków na urządzeniach tej marki. Format M4R reprezentuje wysokiej jakości skompresowane pliki audio wykorzystujące AAC (Zaawansowane Kodowanie Audio) jako domyślny schemat kompresji. Schemat AAC jest szeroko znany z doskonałej jakości dźwięku połączonej z możliwością znacznego zmniejszenia rozmiaru pliku.

Pliki M4R należą do typu plików MPEG-4 i zawierają zapisy numeryczne, pliki audio i tekst w formacie ASCII. Format M4R jest technicznie identyczny z nieco popularniejszym formatem M4A. Jedyną różnicą między nimi jest to, że format M4R objęty jest prawem własności Apple i jest strzeżony przez zabezpieczenia DRM. Niektórzy uważają, że format M4R jest po prostu przemianowanym formatem M4A, co wydaje się szczególnie prawdopodobne patrząc na algorytmy plików obu rodzajów.

Rozszerzenie Pliku: M4R (Dzwonek MPEG-4)

Kategoria: Plik Dźwiękowy

Popularność: Popularny wśród użytkowników iPhone

Twórca: Apple

Ciekawostki o formacie M4R

  • Pliki dzwonków M4R mogą odtwarzać utwory o długości nawet 40 sekund.
  • Został on stworzony przez Apple, aby rozróżniać dzwonki od reszty muzyki na iPhone.
  • Utwory zapisane w formacie M4R dostępne na iTunes mogą być objęte opłatami.
  • Nie wszystkie piosenki ze Sklepu Muzycznego iTunes można wykorzystać do stworzenia dzwonka M4R.
  • Możesz tworzyć dzwonki M4R z piosenek zakupionych na iTunes o ile zezwalają one na takie zastosowanie.
  • Przy zakupie dzwonków M4R, zostaną one automatycznie przeniesione na telefon przez auto-synchronizację.
  • Pliki M4R są widoczne z ikoną loga Apple.

Zalety: Pomimo tego, że wielu użytkowników otwarcie krytykuje Apple za wykorzystywanie specjalnego formatu dla plików dzownków (M4R), format ten posiada pewne zalety, które mogą nie wydawać się całkiem oczywiste. Dla przykładu, format M4R wspiera maskowanie dźwięku, co pozwala zachować najwyższą jakość dźwięku. Ponadto, pliki M4R ulegają wysokiej kompresji bez utraty jakości ścieżki. Oznacza to, że użytkownicy mogą przechowywać na swoich urządzeniach znacznie więcej dzwonków bez obawy o ilość zajmowanego przez nie miejsca.

Wady: Niestety, nie każde urządzenie i program są w stanie odtworzyć pliki M4R. Zważywszy na to, że jest to format przystosowany do urządzeń Apple, otworzenie tego typu plików na innych urządzeniach lub programach może nastręczać pewnych problemów. W dalszej części artykułu wskazujemy kilka programów i urządzeń nadających się do tego celu.

1

Urządzenia Umożliwiające Odtwarzanie Plików M4R

Wszystkie urządzenia marki Apple (iPad, iPod Touch, iPhone i MacBook) są zasadniczo w stanie odtwarzać pliki M4R. Być może zastanawiasz się dlaczego iPad i iPod Touch wspierają pliki M4R pomimo tego, że nie są one klasyfikowane jako „iPhone”. Jest tak dlatego, że każde z nich obsługuje iTunes. Sprawa wygląda zresztą podobnie jeśli chodzi o MacBooki, gdyż pliki M4R są w istocie uruchomiane i odtwarzane za pośrednictwem iTunes.

Jeśli chodzi o komputery Windows, to zainstalowanie wersji Apple iTunes dla Windows pozwoli ci również otwierać pliki w formacie M4R. Telefony z serii Nokia Lumia i inne ‘Windows Phone’ nie umożliwiają bezpośredniego odtwarzania plików M4R, ale wbudowany program Kreator Dzwonków pozwola na dokonanie konwersji tych plików do kompatybilnego formatu.

2

Programy Umożliwiające Odtwarzanie Plików M4R

iTunesApple iTunes – Apple iTunes – program domyślny. Zarówno wersja iTunes na Mac, jak i Windows pozwala odtwarzać pliki M4R. Jest to najpopularniejszy program oferujący tą funkcję.

Media playerMedia Player Classic Home Cinema – stworzony przez zespół MPC HC program pozwala odtwarzać pliki M4R. Należy pamiętać, że Media Player Classic to zupełnie inny program niż dołączany do systemu Windows Media Player.

FoobarFoobar – to aplikacja napisana w całości przez Piotra Pawłowskiego, która umożliwia odtwarzanie plików M4R. Foobar2000 umożliwia także odtwarzanie dzwonków jako normalnych ścieżek dźwiękowych.

SpotifySpotify – choć nie jest to program komputerowy w ścisłym znaczeniu, serwis stream’owy Spotify umożliwia odtwarzanie plików M4R. Należy pamiętać, że do korzystania z serwisu wymagane jest połączenie z Internetem.

Philips Songbird – to własna aplikacja do odtwarzania multimediów przeznaczona dla urządzeń marki Phillips. Aplikacja jest także dostępna w wersji sieciowej i nie wymaga posiadania urządzenia Phillips.

Najlepsze Rozwiązania

Jak możesz skorzystać z formatu M4R?

i

Stwórz własny dzwonek na iPhone – jak już wspomnieliśmy, format M4R jest domyślnym formatem dzwonków na smartfony iPhone. Jeśli szukasz czegoś nowego w miejsce ogranych dzwonków dostarczonych razem z telefonem, to zapoznanie się z możliwościami plików M4R na pewno pomoże ci dodać klasy swojemu ulubionemu urządzeniu.

ii

Przenieś dzwonki na iPhone – użytkownicy, którzy tworzą lub kupują dzwonki M4R na iPhone na pewno docenią możliwości wygodnego przenoszenia dzwonków na wybrane urządzenia.

iii

Stwórz dzwonek M4R – oprócz tworzenia dzwonków na iPhone, niektórzy użytkownicy tworzą także odgłosy i ścieżki dźwiękowe w M4R do wykorzystania jako tło dźwiękowe, lub przy edycji klipów wideo. Zapoznanie się z możliwościami formatu M4R pozwoli ci pozostać na czasie i upewnić się, że posiadane przez ciebie programy umożliwiają odtwarzanie tego typu plików.

Konwertuj Plik Dowolnego Formatu na M4R

i

Konwersja MP3 do M4R – ponieważ oba formaty są powszechnie używane do zapisu plików audio, konwersja MP3 do M4R jest stosunkowo mało skomplikowana. W Internecie znaleźć można wiele darmowych i płatnych programów przeznaczonych do tego celu.

ii

Konwersja MP4 do M4R – MP4 to format zawierający także ścieżkę wideo, przez co jego konwersja jest dość problematyczna. Dostępnych jest kilka przydatnych aplikacji stworzonych do tego celu.

iii

Konwersja plików wideo do M4R – jeśli jednak chcesz przekonwertować pliki wideo do M4R, to warto sięgnąć po aplikacje umożliwiające oddzielenie ścieżki audio z pliku. Następnie, wystarczy tylko przekonwertować odseparowaną ścieżkę audio do formatu M4R.

iv

Konwersja M4A do M4R – prawdopodobnie najprostszy wariant konwersji. Możesz automatycznie dokonać konwersji na komputerze odznaczając opcję “ukryj rozszerzenia dla znanych typów plików”.

v

Konwersja Audio do M4R – przy ogólnej konwersji plików audio wymagane jest skorzystanie z zewnętrznych aplikacji przeznaczonych do tego celu. Zapoznanie się z klasyfikacją formatów plików pomoże ci rozpoznać ich kompatybilność i wymagania dotyczące oprogramowania.

Dodaj Komentarz

Wpisz swoje imię!
Wpisz treść recenzji!

Komentarz (0)

Skorzystaj już teraz!
APOWERSOFT
Upominki
i
Zniżki
Więcej informacji
Apowersoft Unlimited
Błyskawiczny instalator dla 14+ produktów All Apowersoft
new
Wsparcie
Udostępnij
Recenzji
Skomentuj
Do góry